הלחצים הועילו: תיבחן הקמת תחנת רכבת בחריש

 הלחצים הועילו: תיבחן הקמת תחנת רכבת בחריש

רכבת ישראל

המועצה הארצית לתכנון ובנייה החליטה לפצל את תכנית מסילת מנשה כך שבמקביל תיבחן חלופה שתעבור בחריש

מאת: מערכת האתר

לפני כחודשיים פורסם, כי שרת הפנים איילת שקד פועלת לשנות את תוואי מסילת מנשה מפני שהתוואי המומלץ לא כלל מעבר של מסילת הרכבת בעיר חריש. בעקבות הלחצים, שאליהם הצטרף משרד התחבורה בראשות השרה מרב מיכאלי, החליטה המועצה הארצית לתכנון ולבנייה לפצל את התוכנית לשתיים, כך שהחלופה שתעבור במנהרה תחת חריש תקודם במקביל לחלופה שתעבור צמוד לכביש 65.

החלופה שהומלצה במקור על ידי הוועדה כללה עיקוף של העיר חריש ממערב והקמה של תחנת רכבת באיזור התעשייה עירון, סמוך לברקאי. במקור, הוועדה המליצה על החלופה שלא כוללת תחנה בחריש מטעמים בטיחותיים שקשורים לבעייתיות שבהובלת מטענים עם חומרים מסוכנים מתחת לאדמה, טעמים סביבתיים ועלויות גבוהות יותר בתוואי תת־קרקעי. עם זאת, הקמה של תחנה בחריש מספקת מענה תחבורתי טוב יותר מתחנה שתמוקם על כביש 65, ולכן הוחלט לקדמה במקביל חלופה הראשונה על אף הבעיות שהעלתה הוועדה.

הדמיה
הדמיה

בתום דיון שנערך בשבוע שעבר קבעה המועצה הארצית לתכנון ובנייה כי "הוחלט לקבל את בקשת משרד התחבורה ולשוב ולדון במקטע הצפוני של התוכנית, ובכלל זה השילוב עם העיר חריש, בחינת תחנת נוסעים תת קרקעית וסוגיית הובלת המטענים בתת הקרקע".

בכיר במשרד התחבורה אמר כי בעקבות פיצול התוכנית, שצפוי לעכב את מימושה, השרה מיכאלי פועלת לזרז את הקמת חלקה הדרומי של מסילת מנשה ואת הקמת תחנת הרכבת באקה-ג'ת. משרד התחבורה מבקש לקדם את תחנת באקה-ג'ת כאלטרנטיבה לתחנת אחיטוב-עמק חפר של המסילה המזרחית.

לדברי גורם הבקיא בפרטי התוכנית, אחת הסיבות לכך שהחלופה שאינה כוללת את חריש לא נגנזת היא לחצים מצד ראשי כפר קרע, המעוניינים בחלופה המערבית מפני שהיא יותר רחוקה מהיישוב.

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר.