מעמד סיום הש"ס בחריש

 מעמד סיום הש"ס בחריש

מעמד סיום הש"ס בחריש

ביום חמישי האחרון(16/01/20), ציינו בחריש את סיום הש"ס העולמי, במעמד כל רבני חריש וראש המועצה מר יצחק קשת, הרב יצחק יוסף היה אורח הכבוד שהגיע לחזק את תושבי העיר חריש, בערב השתתפו למעלה מ-200 איש

בעיר חריש, חגגו את סיום הש"ס של לומדי הדף היומי.

אחרי 7 שנים וחצי של לימוד אינטנסיבי, הגיעה סוף סוף העת לסיים את הש"ס של התלמוד הבבלי. כנודע, מי שייסד את הדף היומי היה הרב יהודה מאיר שפירא זצ"ל, הרב שפירא, היה נשיא אגודת ישראל בפולין וראש ישיבת חכמי לובלין.

את הרעיון של ללמוד כל יום דף גמרא ביחד עם כל היהודים בכל העולם, הגה הרב שפירא שהיה אז צעיר בשנים(36), בט' באלול תרפ"ג (21 באוגוסט 1923), במהלך הכנסייה הגדולה הראשונה של אגודת ישראל בווינה, נאם רבי מאיר ופרש את חזונו הגדול בדבר הדף היומי בפני באי הכנסייה: 

"אם כל בית ישראל בכל אתר ואתר ילמדו באותו יום את אותו דף גמרא, היש לך ביטוי מוחשי יותר לאיחוד העליון בין קודשא בריך הוא, אורייתא וישראל?!... נוסע לו יהודי ותחת בית שחיו מסכת ברכות, נוסע הוא שבועיים מישראל לארצות הברית...לבסוף, כשהוא עומד על אדמת ארצות הברית נכנס הוא לבית המדרש ומוצא יהודים עוסקים באותו דף שבו עמד היום ומצטרף ללומדים בחדווה, ומתפלפל עם הלומדים והם משיבים לו ונמצא שמו הגדול מתאדר מתגדל ומתקדש..."

הרב מאיר יהודה שפירא זצ"ל
ציוץ

את הערב הגדול, הנחה הרב אברהם בן אסולין, תושב העיר חריש, שהגיע לחריש כרוח סערה והחל לחולל מהפכה של ממש בעיר(ועל זה נכתוב בכתבה אחרת), הרב התחיל את דבריו בדברי ברכה למשתתפי הסיום, לאלה שזכו לסיים את הש"ס, לרבני חריש שהגיעו לכבד את המעמד, וברך גם את ראש המועצה מר יצחק קשת, שפעל רבות כדי שהערב הזה יתקיים.

ראש המועצה, מר יצחק קשת, השתתף באירוע, חרף קומץ אנשים שביקשו ממנו להחרים את האירוע ולהוריד את תמיכת המועצה באירוע, קומץ האנשים, רובם יוצאי ברית המועצות, החליטו לבוא ולמחות בחוץ על דבריו של מרון הראשון לציון כנגד יוצאי ברית המועצות(הגויים שביניהם ולא היהודים), הרב הזכיר שהביאו אותם אף על פי שאינם יהודים, רק כדי שיהיה יותר כח בממשלה למפלגות של שונאי הדת, אך כאמור, "המחאה" לא עניינה באמת מישהו מנוכחי הסיום, ולא נרשם אירוע מיוחד מעבר לכך, לאחר זמן קצר, עקב הקור הגדול שהיה בחוץ, לא נשאר מהם אפילו אחד שבא למחות בבואו של מרן הראשון לציון, הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף.

לאחר דברי ראש המועצה, ואחרי הקליפ של הזמר יונתן רזאל ומשפחתו, התחיל רזאל את הופעתו המדהימה, ההופעה התחילה בשירים שקטים ועברה לשירים משמחים, אף אחד לא נשאר אדיש למחזה שנוצר, כשרוב משתתפי האירוע, התחילו לרקוד לנוכח השירים הנהדרים של הזמר יונתן רזאל.

שיא הערב שהיה גם סוף הערב, בו הגיע מרן הראשון לציון הרב הראשי לישראל, הרב יצחק יוסף, הרב שהגיע מסיום הש"ס בעיר חיפה, התחיל את דבריו בדברי ברכה, ובירך את משתתפי הסיום וגם את רבני העיר חריש וכמובן את ראש המועצה, מר יצחק קשת.

בדרשתו הזכיר הרב, את מעלת לימוד ההלכה, וכשלומדים הדף היומי צריך ללמוד מתוך זה את ההלכה היהודית, כדי שאדם ידע מה לעשות כדי לקיים את ההלכה היהודית.

בדרשתו סיפר הרב סיפור, וכך אמר: "הגעתי פעם אחת לבית כנסת שהיו לומדים שם בין מנחה לערבית את הדף היומי, והם היו לומדים בצורה מאוד מהירה ולא נכונה, לאחר זמן קצר סיים מגיד השיעור את הדף היומי ועוד נשאר זמן עד ערבית, אז ביקשו ממני להגיד כמה דברים, קמתי להגיד כמה דברי תורה, ולפני זה שאלתי אותם, אם זה הלימוד היחיד שלהם ביום, הם אמרו שכן, הצעתי לה שיוסיפו עוד לימוד אחרי עערבית, שילמדו הלכות, אמרו לי שהם יכולים ללמוד רק חצי שעה בין מנחה לערבית ואחר כך כל אחד הולך לביתו לעזור לאישה, לקניות וכו', שאלתי אותם כמה שאלות בהלכה, והם לא ידעו לענות על אף שאלה, הסברתי להם שעדיף שיבטלו את הדף היומי וילמדו הלכות עוד לפני שהם לומדים את הדף היומי, כי בדף היומי אם לא לומדים אותו הלכה למעשה, אז לא יודעים שום דבר בהלכה ומה יוצא מזה"

הרב סיים את דבריו בדברי ברכה לראש המועצה וחיזק את כל משתתפי האירוע בלימוד התורה.

מהלך האירוע:

20:00 – קבלת פני המשתתפים ורישום המשתתפים וקבלת פתקי מקומות הישיבה.

21:00 – תחילת האירוע, הרב בן אסולין הסביר על מייסד הדף היומי(הרב שפירא זצ"ל), והסביר את העוצמה בלימוד הדף היומי.

21:05 – ראש העיר, מר יצחק קשת, מתחיל את נאומו.

21:15 – הקליפ של הזמר יונתן רזאל ומשפחתו מוצג בפני כל משתתפי הסיום

21:20 – תחילת ההופעה של יונתן רזאל, רזאל כאמור, התחיל את הפועתו בשירים שקטים ומשם עבר לשירים משמחים שגמרו לרוב הקהל לקום מרגליו ולהתחיל לרקוד.

22:00 – הזמר עדי רן השתתף גם הוא בסיום ושר מספר שירים(על אף שהיה מאוד חולה)

22:10 – הזמר החסידי אלי סלומון, השתתף גם הוא בסיום ושר דואטים על עדי רן ויונתן רזאל.

22:30 – הרב יוסף חיים אלקבץ, שעמל והגה את רעיון האירוע, נתן טיפים ללומדים בנושא הדף היומי

23:00 – המצגת המושקעת של המועצה על לומדי הדף היומי בחריש.

23:40 – הרב ברנד נותן עצות מעשיות ללומדי הדף היומי

23:58 – הגעתו של מרון הראשון לציון, הרב הראשי לישראל, הגאון הרב יצחק יוסף.

00:00 – תחילת דרשתו של הרב, הרב בירך את כל משתתפי האירוע ואת רבני חריש וכמובן את ראש העיר, מר יצחק קשת ודיבר בדרשתו על לימוד ההלכה ועל זה שאסור להזניח את לימוד ההלכה היהודית.

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר.